RHODE ISLAND COLLEGE ATHLETIC HALL OF FAME (INDIVIDUALS)

 

CLASS OF 1989

LINDA AITKEN '66, '70

EDWARD BOGDA

JAMES W. DONALDSON '40

CYNTHIA L. DISANO '68

RAYMOND HUELBIG '72

DANIEL O’GRADY '35

JAMES M. SULLIVAN '43

MICHAEL VAN LEESTEN '65

RICKIE A. WILSON '72

 

CLASS OF 1990

ANTHONY E. AGATIELLO '38

ARTHUR BENTLEY '75

RUSSELL CARLSTEN

THOMAS KENWOOD '74, '80

THOMAS LAVERY

PATRICIA MOORE '73

GEORGE POLI '65

RICHARD ROULEAU '68

THOMAS SHEEHAN

 

CLASS OF 1991

TIMOTHY CLOUSE '78

VINCENT CULLEN '55

DOROTHY KLENIEWSKI '42

RAYMOND NELSON '69

ERNEST OVERBEY

DOMENICO PETRARCA '77

ARTHUR PONTARELLI '71, '74

JAMES SOARES '81

CHARLES WILKES '64

 

CLASS OF 1992

JO-ANN AVEDISIAN '80, '84

ROLAND BLAIS '55

ROBERT "BOB" BROWN

G. GAIL DAVIS '60

RICHARD DUGUAY '76

RAYMOND DWYER

JOHN FOLEY '67, '70

ARMAND PATRUCCO

RAYMOND PEPIN '63

MAUREEN O’DONNELL PINKSAW '80, '87

 

CLASS OF 1993

JEFFREY CONDON '80

RONALD A. FELBER '61

RONALD C. GILLOOLY '82

JACQUELINE HULTQUIST '83

PHIL E. PINCINCE '79

DAVID R. STENHOUSE

JUDITH GRINNELL WEREMAY '68, '74

 

CLASS OF 1998

JOHN NAZARIAN '54

 

CLASS OF 1999

JO-ANN D’ALESSANDRO '88

PIERRE "PETE" EMOND '69

LARRY GIBSON '75

DONALD HICKEY '62

CATHY LANNI '88

MARGARET "PEGGY" LYNCH '85

 

CLASS OF 2000

JOE AGUIAR '60

BILLIE ANN BURRILL

KATHY KELLEY-LUTHER '82

LOIS (TESTA) LYNCH '57

DICK MAGARIAN '62

CESAR PALOMEQUE '77

SILVIO E. TARTAGLIA '53

GEORGE TRACY '51

JAMES WHITE '74

 

CLASS OF 2001

PAUL DONOVAN '51, '67

MARK FULLAM '60

SCOTT MARTIN '89

ROBIN (GOBEILLE) ORTICERIO '93

ELIZABETH PENKALA '79

CATHY (DUSZA) STENGEL '89, '97

JAMES WHITAKER '58

JOHN WILKINS '83

 

CLASS OF 2002

BRIAN ALLEN '96

MIKE CREEDON '70,'73

WALTER CROCKER '59

CLAUDIA DEFARIA '96

GEORGE FLEMING '62,'68

KATHY LAQUALE

ANNMARIE (GOWER) MARINO '84,'89

TIM MERCER '78

 

CLASS OF 2003

ALEX BUTLER '98

SCOTT CARLSTEN ’94

MIKE CHAPMAN ’84

CHRISTINE DONILON ’85

KRISTEN NORBERG ’84

PAUL SHAUGHNESSY ’78

ROGER VIERRA ’56

MARISA PETRARCA WHITE ’85

 

CLASS OF 2004

ABRAHAM “CAPPY” ASERMELY ’51

JAMES BARBERA ’91

JENNA DAUM ’98

CLAUDE GLADU ’62

RICHARD LAWRENCE ’68

JEANNE (BERTHASAVAGE) LUCEY ’86

JOE MIKAELIAN ’80

TROY SMITH ’93

 

CLASS OF 2005

MIKE BUTLER '86

MARC DUBOIS ’91

MIKE MANZO ’95

VINCENT MCCRYSTAL ’51

JOE MENARD ’60

SHANA (WILLIS) O'CONNOR ’98

JOHN VEADER ’57

MANUEL VINHATEIRO ’69

 

CLASS OF 2006

MICHAEL ENOS ’89

SHARON GALLOWAY ’87

WILLIAM MCCAUGHEY ’67

LONNIE MORRIS ’96

DEBBIE (ALLEN) PAIVA ’90

RUTH (HARNOIS) PLANTE ’84

ANTHONY RAINONE '73

KIM (SMITH) RONDEAU '88

 

CLASS OF 2007

JAMES DANDENEAU ’91

VALERIE (VERDUCCI) DEANGELIS ’97

ROBERT HAIGH ’70

DOUGLAS HARTLEY ’72

STEPHEN LYNCH ’82

EVERETT MAXWELL ’57

SUSAN (LANDRY) MICELI ’86

JENNIFER COOK SPADONI ’00

 

CLASS OF 2008

ROBERT BAYHA ’69

AL DEANDRADE ’59

GAIL HENDERSON ’82

BRADLEY LEVETT ’93

JOSEPH LUZZI ’93

CHRIS REDDY ’92

LEN SILVA ’87

MELISSA (ANDRESCAVAGE) VERESKO ’95

 

CLASS OF 2009

JAMES ADAMS

WILLIAM BAIRD

ROBERT BERLAM '58

JESUS BERRIO '89

PAUL BOURGET '69

MICHELE FANELLI '04

KRISTINE (NICHOLAS) GREENE '90

JAMES MCGLYNN '89

 

CLASS OF 2010

KENNETH A. BLISS '01

THOMAS J. GRZYCH '79

TOBY L. LINDSAY '97

GEORGE WEBSTER '77

 

CLASS OF 2011

ERIC A. GIBREE '05

KATHERINE E. MCCALLIGETT '05

DAVID T. MOORE '59

DR. GARY M. PENFIELD

CARMINDA M. ROCHA '04

 

CLASS OF 2012

AMY L. (BRIGHT) ALLEN '00

ELIZABETH BARRETTE '07

JUSTIN DEVEAU '06

JOSE GONSALVES JR. '94

KYLE TEIXEIRA '07

KIM WARRINGTON '04

 

CLASS OF 2013

KRISTYN T. ALEXANDER '09

KINSEY J. DURGIN '08

CAITLIN E. GAVIN '08

JOAN L. HENCLER'01

LIONEL G. JEAN '74

BRIAN H. SAMSON '72

THOMAS E. WIKIERA

 

CLASS OF 2014

WILLIAM C. COTTER '96

KARI J. GEISLER '07

CHRISTIE LOTTI-PROCTOR '08

ERIN M. MIGA '09

MARIA B. MORIN

NICOLE C. RILEY '09

KAMARI B. WILLIAMS '08

 

CLASS OF 2015

BOBBY J. BAILEY '10

MICHAEL F. BONORA '07

KELLY A. (LANGE) CHARTIER '98

KAYLA M. FLEMING '09

JEFFREY R. LAVIGNE '00

FRANK C. MITCHELL '59

 

CLASS OF 2016

GAIL H. DAVIS

AMY L. MACHADO '07

CHRISTOPHER V. O'CONNORS '08

TIMOTHY P. RUDD JR. '04

DANA J. (SKORUPA) MURNIGHAN '07

DONALD E. TENCHER

JOSEPH G. TESTA '01

ROBERT G. WALSH

 

CLASS OF 2017

AMANDA C. BERARD '12

AMANDA (PERRY) BLANCHARD '12

COREY C. CARVALHO '15

KEELY M. (SUBIN) GRAND '01

ANTONE D. GRAY '14

KENNETH J. HOPKINS '78

EDWARD F. JONES JR '72

KEVIN L. SUTHERLAND '13

  

RHODE ISLAND COLLEGE ATHLETIC HALL OF FAME (TEAM INDUCTEES)

1979 BASEBALL (Inducted 2008)

1968-69 MEN'S BASKETBALL (Inducted 2009)

1990-91 WRESTLING (Inducted 2015)